Temperatura i ogrzewanie wody w akwarium

Za nami już dwa poradniki. Pierwszy dotyczący miejsca ustawienia i wyboru akwarium, oraz drugi opisujący filtrację.
Teraz zajmijmy się kwestią temperatury wody i jej ogrzania.

Temperatura wody wewnątrz akwarium uzależniona jest od gatunków zwierząt i roślin w nim żyjących. Można jednak przyjąć, że w większości przypadków będzie to około 25ºC (proszę jednak to sprawdzić pod kątem swoich podopiecznych).
Odpowiednią temperaturę zapewnimy dzięki zastosowaniu grzałki akwariowej. Ważnym parametrem przy wyborze grzałki jest jej moc. Jest ona powiązana z pojemności akwarium. Powinniśmy dobrać grzałkę mającą moc od około 0,5 do 1 W na każdy litr wody.

Przykłady:

 • zbiornik 25L: grzałka powinna mieć moc w przedziale od 12 do 25W. Ja wybrałbym tu moc 25W.
 • zbiornik 54L: grzałka powinna mieć moc w przedziale od 25 do 50W. Ja wybrałbym tu moc 50W.
 • zbiornik 112L: grzałka powinna mieć moc w przedziale od 50 do 100W. Ja wybrałbym tu moc 100W.

Osobiście używam mocy 1W na litr stąd moje wybory w powyższych przykładach. Poza tym grzałki produkowane są z określonymi mocami i pełnej dowolności wyboru tu nie ma.

Grzałki akwariowe można podzielić na:

 • grzałki z termostatem
 • grzałki bez termostatu.

Jeżeli grzałka nie posiada termostatu to musimy dokupić odpowiedni osobno. Jego czujnik umieszcza się w wodzie jak najdalej od grzałki. Natomiast samą grzałkę należy umieścić w miejscu, o dobrej cyrkulacji wody. Teoretycznie istnieje możliwość użytkowania grzałki bez termostatu. W odpowiednich tabelach można znaleźć dane mówiące, o ile stopni grzałka ogrzeje określoną pojemność akwarium powyżej temperatury otoczenia. Tak więc np.: grzałka 10W ogrzeje akwarium o pojemności 20l o 4ºC powyżej temperatury otoczenia (grzałka wtedy pracuje non stop). W praktyce jednak nie polecam takiego postępowania. Jeżeli w pokoju będzie stała temperatura 20ºC to w naszym przykładzie w zbiorniku będzie 24ºC czyli wszystko będzie OK, ale latem gdy mieszkanie się nagrzeje i temperatura w jego wnętrzu dojdzie do np.: 25ºC to w akwarium otrzymamy około 30ºC, a to już nie dobrze. Warto więc wydać te kilka groszy więcej i kupić termostat, albo od razu grzałkę z termostatem.
Grzałka z termostatem posiada pokrętło wyskalowane w stopniach Celsjusza znajdujące się na obudowie i nim ustalimy potrzebną wartość temperatury.

Grzałki dzielą się też na:

 • szklane,
 • plastikowe (ceramiczne).

Grzałki plastikowe są stosunkowo od niedawna na rynku. Ich zaletami jest nietłukąca się obudowa i mniejsze wymiary niż w przypadku grzałek szklanych.
Ostatnią ważną rzeczą jest termometr. Odradzam kupowanie termometrów przyklejanych do szyb akwarium na zewnątrz (termometry w postaci pasków samoprzylepnych). Są one dość niedokładne. Polecam termometr klasyczny mocowany na przyssawkę wewnątrz akwarium do szyby. Można się też pokusić o termometr elektroniczny. Jego czujnik umieszczamy w zbiorniku natomiast odczytu temperatury dokonujemy na wyświetlaczu LCD samego urządzenia.
Czytaj dalej.

 1. Mam pytanie.

  Na grzałce, mam ustawione ok. 27 stopni, a na termometrze na zewnątrz pokazuje 22-24 stopnie, to ile jest tak na prawdę stopni w akwarium?

  • Jak rozumiem chodzi o zewnętrzny termometr akwariowy np.: taki naklejany na szybę akwarium. Takie termometry zgodnie z obserwacjami różnych akwarystów z forów internetowych zaniżają temperaturę, o około 2 stopnie. Tak więc temperatura wody może wynosić około 24 do 26 stopni.

 2. W zasadzie to dowolna. Oczywiście taka bez regulacji ma większy sens bo zewnętrzny termoregulator zapewni regulację. Jeżeli mamy grzałkę z termoregulatorem wbudowanym to zawsze można ją ustawić powiedzmy na 30 st podłączyć pod regulator zewnętrzy, na którym damy powiedzmy 25 st i też będzie działać. Dodatkowo będzimy mieli zabezpieczenie na dwóch regulatorach. Jak się jeden zepsuje to zawsze drugi ma szansę zadziałać.

 3. Baniak mam 60 l grzałka 50 w ustawiony termostat na min. Nie ma opisanych stopni tylko max min i wode nagrzewa mi do 32 stopni

  • Moim zdaniem uszkodzona jest grzałka, a dokładnie termostat w niej. Można albo dokupić zewnętrzny termostat, albo nową grzałkę. Z tańszych polecam Aquael, albo Weipro. Możesz jeszcze sprawdzić w grzałce czy nie ma możliwości kalibracji. W Eheimach jest możliwość odłączenia skali i obrócenia jej zgodnie ze wskazaniem termometru po czym blokuje się skale ponownie. Jednak kalibracja nie występuje we wszystkich grzałkach.

 4. Witam,

  ogrzewać będę akwaterrarium dla żółwia, ilość wody będzie zależna od wielkości żółwia i jego rośnięcia. W każdym razie minimum będzie to 10,5L max 27L. celuje w grzałkę Aquael Easy Heater, czy mogę zastosować moc 25W (wg producenta 10-25L) czy 50W (15-50L) temperaturę wody muszę uzyskać na poziomie 26-28 st C.
  z góry dziękuję za podpowiedz bo w tym temacie jestem zielony.

  • Ja bym użył grzałki 25W. Wiele osób przyjmuje z praktyki 1W na 1 litr wody tak więc te 25W powinno wystarczyć. Jeżeli w pomieszczeniu, w którym stoi zbiornik jest tak powiedzmy od 20 stopnii w góre to taka grzałka powinna dać radę osiągnąć te 28 stopnii dla wody bez problemu.

 5. Witam, pytanie moze i glupie sie wyda ale czy grzalke z termostatem moge cala zanurzyc w wodzie?? Czytaj z wody wystawal bedzie tylko kabel??

  Pozdrawiam

  • Warto sprawdzić instrukcję i stosować się do tego co zaleca producent, ale ja w praktyce nie spotkałem jeszcze grzałki, której nie można by całej zanurzyć. Warto jednak pomyśleć o pozostawieniu pokrętła regulacyjnego nad lusterm wody. Dzięki czemu nie zarośnie glonami i w przyszłości regulacja temperatury będzie o wiele łatwiejsza.

 6. Mam grzalke 50W w akwarium 54l grzalke nastawiona na 29 stopni a temp. Wody wynosi 21 i termostat wylacza grzalke… jakas wada grzalki czy mam jeszcze bardziej ja podkrecic aby otrzymac temp. Wody 23-24stopnie…

  • Trudno powiedzieć. Może to być awaria, albo może grzałka jest źle skalibrowana. Niektóre grzałki jak np.: Jager mają możliwość kalibracji. Wyciąga się w nich zawleczkę w pokrętle po czym ustawia się luźno pracujące wtedy pokrętło na temperturę, którą wskazuje nam umieszczony w akwarium termometr. Proszę zajrzeć do instrukcji jak nic tam nie ma o kalibracji to myślę, że grzałka jest uszkodzona.

 7. Witam dopiero stawiam pierwsze kroki w prowadzeniu akwarium w związku z tym mam parę pytań:
  Posiadam akwarium 144 l i grzałkę z termostatem 100w jak odpowiednio ją ustawić i jaka powinna być temperatura na termometrze przyklejonym do akwarium .Z góry dziękuje za odpowiedz

  • Grzałkę ustawić należy na temperaturę 25st i umiejscowić ją w akwarium w miejscu, o dobrym przepływie wody np.: w okolicy wylotu wody z filtra.

 8. Witam posiadam mieszkanie na poddaszu i latem mam bardzo cieplo ponad 30 st chce jednak zakupić akwarium ma to wgl sens czy rybki mi sie ugotuja czy jest jakies urządzenie które tez chłodzi wode ? Moze sie komus wydać głupie to pytanie ale nie mam zielonego pojecia o akwarystyce 

  • Witaj

   Pewnie, że są sposoby na chłodzenie. Najprostszy, domowy sposób to butelka plastikowa z zamrożoną wodą, którą najpierw chłodzimy w zamrażalniku i wkładamy do zbiornika. Tanie, ale mało praktyczne.
   Mamy też różnego rodzaju wentylatory, które dmuchają na powierzchnię wody powodując jej szybsze parowanie, a co za tym idzie chłodzenie (trzeba będzie częściej dolewać wodę do akwarium). No i w końcu najdroższe to specjalne, przepływowe chłodziarki. Można zerknąć na początek np.: tutaj i złapać trochę rozeznania, co do cen i wyglądu tych urządzeń.

 9. witam, chcialbym sie dowiedziec ktory wariant filtracjii wybrac mam akwarium 54L, mam do wyboru : 

  1. filtracja zwykla

  2. filtracja z deszczownica

  3. filtracja z napowietrzaniem (bez deszczownicy)

  4. filtracja z napowietrzaniem i deszczownica

  • Witam

   Akwarium 54 l nie daje Tobie aż tylu możliwości. Określę się do Twoich pkt:

   1. filytacja zwykła ?

   W zależności co chcesz chodować, możesz dopiero określić jaką filtracje zastosować w tak małym zbiorniku.

   Odnośnie pozostałych pkt. mogę Ci pomóc jak zdecytujesz j.w.

  • Na grzałce ustawiamy 25st. Teraz w zależności od termostatu w grzałce włączanie i wyłączanie się jej może następować przy różnych temperaturach. Najdokładniej będzie to działać przy termostacie elektronicznym, bo może to być powiedzmy 0,5st odchyłki. Czyli włączy się przy 24,5 a wyłączy przy 25,5.
   W przypadku termostatów mechanicznych dokładność może być różna. Często jest do +-1st, ale może być w praktyce więcej i to może być odchyłka nie symetryczna względem ustawionej temperatury. Przykład: grzałka ma ustawione 25st włączy się przy 24st, a wyłączy przy 27st. Termostat mechaniczny często nie jest tak dokładny.
   Trzeba po prostu sprawdzać temperaturę szczególnie przy nowej grzałce, która dopiero ma zdobyć nasze zaufanie.

 10. Cześć. Kupiłam sobie akwarium 30 l. Mam do niego grzałkę która według instrukcji trzyma wode na poziomie 24°C. Jednak nie włożyłam jej ponieważ uważam to narazie za zbyteczne z powodu tego iż woda od dwóch dni ma ok 25°C. Moje pytanie brzmi: czy wachania temperatury wody w granicach 1°C mogą zaszkodzić rybkom oraz czy te 24°C to nie za mało jak dla rybek?

  • Myślę, że 24°C wystarczy. Wahania temperatury w okolicach 1°C to bardzo mało. Sądzę, że rybką nic się nie stanie. Kiedyś czytałem w jakieś książce, że w naturze szczególnie w zbiornikach słodkowodnych wahania temperatury jak i parametrów wody mogą być znaczne. Pory roku, opady atmosferyczne czy w końcu pora dnia mają duży na to wpływ i natura przystosowała ryby do takich wahań.

 11. Mam pytanie kupiłam nie dawno akwarium 72 litry temperatura wody w akwarium utrzymuje sie 21 stopni czy to niezamalo

 12. Cześć mam grzałkę z termostatem AT-700 100W moje akwarium ma 112l na grzałce jest pokrętło 17,19,21,23,25,27,29,31,33 i 35 stopni na ile ustawić temperaturę ?

  • Proponuje ustawić na 25 lub 23 stopnie. Potem kontrolujemy na termometrze jak termostat w grzałce trzyma temperaturę.

 13. Witam! mam jeszcze taki problem Mam nową grzałkę z termostatem niby działa dobrze zakres grzania od 17 do 35 stopni. No dobrze ustawiłem na 25 stopni ale jak jest włączona wszystko ok. Lecz gdy wyłączyłem z prądu to już po ponownym włączeniu w ogóle nie działa i za każdym razem mam ściągać obudowę przykrycie akwarium żeby poruszać wskaźnikiem temperatury ? Czy tak to ma być ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.