Podstawy filtracji w akwarium słodkowodnym

W poprzednim poradniku zajęliśmy się wyborem zbiornika i miejsca jego ustawienia. Teraz czas na dalszy ciąg.
Zaczynamy kompletować sprzęt do wybranego przez nas zbiornika. Na początku zajmiemy się filtrem.

Filtr w akwarium to bardzo ważna sprawa. Zapewnia on prawidłowe parametry wody. Oczyszcza wodę nie tylko mechanicznie, chemicznie, ale i biologicznie. Zapewnia, także ruch (cyrkulację) wody. Podstawową sprawą, o której należy pamiętać, a co pytają początkujący jest:
Filtr powinien być włączony przez cały czas czyli całą dobę przez siedem dni w tygodniu.

Jedną z najważniejszych zadań filtra jest udział w tzw. cyklu azotowym. Wewnątrz filtra (w gąbce lub innym medium filtracyjnym) rozwijają się bakterie. To one rozkładają toksyczne produkty przemiany materii, które do wody oddają żyjące w akwarium organizmy na nieszkodliwe związki. Proces zasiedlania filtra i akwarium przez te pożyteczne bakterie nazywa się dojrzewaniem i trwa około 2 tygodni.
Filtr zapewnia również natlenienie wody (wylot filtra należy skierować w górę tak by poruszał jej powierzchnię). Dzięki poruszaniu tafli wody tlen z powietrza rozpuszcza się w wodzie natleniając ją. Obecnie nie stosuje się już napowietrzaczy wody i kostek napowietrzających. Najnowsze doświadczenia w akwarystyce wykazały, iż bąbelki powietrza z kostki umieszczonej na dnie w czasie swojej drogi ku powierzchni wody w znikomy sposób przyczyniają się do natlenienia wody. Oczywiście można kostki napowietrzające mieć w akwarium. Nie będą one w niczym szkodzić, a mogą stanowić miłą dla oka dekorację.
Dobierając wydajność filtra należy pomnożyć pojemność naszego akwarium przez 3 i taką wydajność w litrach na godzinę oczekiwać od kupowanego filtra. Nie jest to jednak sztywna zasada. Należy jednak przyjąć za minimum żeby filtr był wstanie przepompować w ciągu godziny przynajmniej raz całą wodę w naszym zbiorniku.
Ponieważ często producenci podają wydajność swoich filtrów zawyżoną (mierzą ją na sucho bez wody albo bez wkładów filtrujących) należy podawaną wydajność obniżyć, o około 20%.
Zerknijmy na przykłady:

  • zbiornik 25L:

minimalna wydajność filtra = (25L * 20%) + 25L = 30L
optymalna wydajność filtra = 30L * 3 = 90L
Filtr powinien mieć wydajność od około 30L do 90L na godzinę

  • zbiornik 54L:

minimalna wydajność filtra = (54L * 20%) + 54L = 65L
optymalna wydajność filtra = 65L * 3 = 195L
Filtr powinien mieć wydajność od około 65L do 195L na godzinę.

  • zbiornik 112L:

minimalna wydajność filtra = (112L * 20%) + 112L = 134L
optymalna wydajność filtra = 134L * 3 = 402L
Filtr powinien mieć wydajność od około 134L do 402L na godzinę.

Na rynku dostępnych jest szereg różnych rodzajów filtrów. Można podzielić je na:
Filtry wewnętrzne – montuje się je wewnątrz akwarium na przyssawkach lub innym mocowaniu, które przewidział producent. Filtrem wewnętrznym jest też filtr pod żwirowy. Składa się on z specjalnej kratki (rusztu), rurek, oraz pompy. Pompa zasysa wodę spod żwiru poprzez ruszt i oddaje ją do akwarium. Rolę medium filtrującego spełnia tu żwir.

Filtry zewnętrzne:

  • kubełkowe – są to filtry stawiane obok akwarium. Jest to pojemnik, z którego wychodzą dwa węże. Oba prowadzą do akwarium i powinny być umieszczony w przeciwległych kątach zbiornika. Jednym wężem filtr pobiera wodę z akwarium, która po oczyszczeniu wewnątrz korpusy filtra wraca do zbiornika drugim wężem,
  • kaskadowe – filtry wieszane na zewnątrz na ściance akwarium. Woda pobierana jest przez rurkę, przepływa przez korpus filtra po czym powraca przez specjalny spływ umieszczony nad lustrem wody,
  • sump – nie jest stricte rodzaju filtrem, a właściwie sposobem na utrzymanie parametrów wody w akwarium. Sump jest specjalnie przygotowanym akwarium umieszczonym poniżej głównego zbiornika. Woda spływa do niego w sposób swobodny (grawitacyjnie) i z powrotem jest pompowana poprzez pompę obiegową. Wewnątrz sumpa następuje filtracja i ogrzewanie wody. Można tu umieścić wiele różnych rodzajów filtracji. Często są to rozwiązania indywidualne zaprojektowane przez samych akwarystów. Sump jest na tyle rozległym tematem, że w tej chwili nie będziemy o nim pisać. Zasługuje on na osobny artykuł.

Poniżej znajduje się tabelka opisująca wady i zalety filtrów. Mam nadzieję, iż pomoże ona w dokonaniu wyboru.

Zalety i wady filtrów
Filtr wewnętrzny Filtr wewnętrzny podżwirowy Filtr zewnętrzny kubełkowy Filtr zewnętrzny kaskadowy

Zalety:
– łatwość montażu,
– nie ma potrzeby przeróbki pokrywy akwarium,

Zalety:
– nie ma potrzeby przeróbki pokrywy akwarium,
– duża powierzchnia medium filtracyjnego,
– zapewnia cyrkulację wody w podłożu
Zalety:
– nie zajmuje miejsca w akwarium,
– duża objętość wkładów filtracyjnych,
– łatwe czyszczenie,
– możliwość stosowania różnych wkładów
Zalety:
– nie zajmuje miejsca w akwarium,
– większa niż w filtrach wewnętrznych powierzchnia wkładów filtrujących
Wady:
– mała powierzchnia wkładów filtracyjnych,
– zajmuje miejsce w akwarium
Wady:
– czyszczenie wymaga wypłukania całego żwiru w akwarium (demontaż całego akwarium),
– szybkie zamulanie podłoża
Wady:
– wysoka cena
Wady:
– konieczność w większości wypadków wycięcia otworu w pokrywie akwarium

Czytaj dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.