Ile prądu zużywa grzałka akwariowa?

Szukałem ostatnio informacji w necie ile prądu zużywa grzałka w akwarium. Jak policzyć koszty ogrzewania? Niestety nigdzie nie znalazłem informacji, które bym uznał za wystarczająco dokładne.

Ludzie różnie liczą. Jedni proponują policzyć połowę mocy grzałki i czas pracy 24h na dobę. Inny przyjmują 1/3 mocy grzałki i praca przez 1/4 doby. Pomysły są różne. Ja chciałem natomiast zobaczyć czy ktoś pomierzył ile rzeczywiście prądu zużyła grzałka i użył do tego np.: popularnego watomierza włączanego do gniazdka. Niestety w necie tego nie znalazłem. Na zagranicznych stronach też nikt chyba takiej próby nie wykonał. Postanowiłem więc kupić taki watomierz i pomierzyć moje akwaria.

Taki okres jesienny jak teraz wydaje się idealny na te pomiary. W domu włącza mi się ogrzewanie gazowe więc mogę ustabilizować temperaturę w pomieszczeniu. Słońce w ciągu dnia nie nagrzewa pokoju to raczej ja muszę je dogrzewać. Więc pierwszy warunek pomiaru mamy. W pomieszczeniu mamy 21±0.5°C ustawione na elektronicznym regulatorze temperatury, który z kolei steruje ogrzewaniem. Przyjmijmy więc temperaturę średnio 21°C. Następnie ustawimy sobie jakąś temperaturę na grzałce akwariowej, a temperaturę wody w akwarium będziemy kontrolować na termometrze elektronicznym. Pomiar wykonywany będzie przynajmniej przez 24h. Zobaczymy wtedy ile kWh wskaże watomierz.

Akwarium 112l. Stoi przy ścianie. Dostęp jest z trzech stron. Pod akwarium pianka około 5mm. Zbiornik przykryty pokrywą plastikową. Nie używamy oświetlania (zbiornik sobie dojrzewa więc światło nie jest włączane). No i mamy pierwszy pomiar. Grzałka 50W (watomierz podaje, że pobiera ona 54W) zużyła przez 2 doby 0.72 kWh. Daje to nam zużycie dobowe prądu na poziomie 0.36 kWh. Temperatura w zbiorniku to 23°C. Jest to więc 2°C więcej niż w pomieszczeniu.
Możemy więc policzyć miesięczny koszt: 0.36 kWh * 30 dni * 0,59 zł/kWh ≈ 6,37 zł.

Inny test przeprowadziłem włączając oświetlenie na 8h w ciągu doby. Pod pokrywą świeci Aquael Retro Fit 16W LED. Ten pomiar uwzględni więc ogrzewanie wody poprzez oświetlenie. Czas pomiaru to 2 doby i odczyt 0.54 kWh (0.27 kWh dziennie).
Obliczamy więc koszt miesięczny: 0.27 kWh * 30 dni * 0,59 zł/kWh ≈ 4,8 zł.

Policzmy jeszcze ile zużywa oświetlenie i porównajmy to z kosztami ogrzewania.
Belka 16W ustawiona na 8h działania na dobę zużyje: 0.016 kWh * 8h * 30 dni * 0,59 zł/kWh ≈ 2,27 zł

Dodajmy teraz koszt ogrzewania i oświetlenia:  4,8 zł + 2,27 zł = 7,07 zł

Wychodzi na to, że oświetlenie w dużej mierze wspomaga ogrzewanie wody i obniża jego koszt bo różnica pomiędzy samym ogrzewaniem, a ogrzewaniem oświetlonego zbiornika to w naszym przypadku tylko 70 groszy. Nasze oświetlenie kosztuje tylko 70 groszy 🙂 Podejrzewam jednak, że gdyby oświetlenie nie znajdowało się pod pokrywą (dość szczelną) to jego wpływ na ogrzewanie wody byłby znikomy. Jeżeli więc ktoś ma odkryte akwarium to raczej nie odczuje żadnej zmiany w kosztach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.