Uruchamiamy akwarium

Po lekturze pozostałych artykułów poradnikowych czyli: jak wybrać zbiornikfiltracja, ogrzewanie, oświetlenie, akcesoria, dobór obsady czas na konkrety czyli zalewamy akwarium.

Przygotowanie zbiornika

Akwarium myjemy czystą wodą. Radzę nie używać żadnych środków myjących (wielu akwarystów w ogóle nie używa żadnych środków chemicznych).
Jeżeli w akwarium mamy plamy wapienne po wodzie to możemy je usunąć rozcieńczonym octem lub rozpiszczonym kwaskiem cytrynowym.
Żwir przyniesiony ze sklepu zoologicznego (lub zdobyty z innych źródeł) należy wypłukać. Robimy to bardzo dokładnie i starannie. Obserwujemy czy na powierzchni wody podczas płukania nie tworzą się jakieś tłuste plamy (takie plamy dyskwalifikują podłoże, gdyż może ono być np.: skażone jakimiś płynami eksploatacyjnymi z maszyn pracujących przy wydobyciu żwiru). Płuczemy mieszając żwir tak długo, aż woda będzie czysta. Wylewamy wodę, a sam żwir ostrożnie wsypujemy na dno ustawionego na swoim miejscu akwarium. Wyrównujemy powierzchnię żwiru nadając mu spadek ku przodowi zbiornika.
Ja płuczę żwir w misce. Mieszam go ręką nalewając silnym strumieniem wodę z węża prysznicowego.
Po nasypaniu żwiru instalujemy w akwarium filtr, grzałkę, termometr i ewentualnie inne wyposażenie.

Nalanie wody

Wlewamy wodę. Należy to zrobić delikatnie, żeby nie zburzyć ułożonego podłoża. Można na dno położyć jakiś talerzyk i na niego skierować strumień wody. W czasie nalewania obserwujemy akwarium i zwracamy uwagę na jego szczelność.
Po nalaniu wody uruchamiamy cały osprzęt i go testujemy. Sprawdzamy czy wszystko działa i czy akwarium jest szczelne. Zostawiamy tak akwarium na 24 godziny. W tym czasie wyparuje z wody szkodliwy chlor. Woda powinna się przez ten czas ogrzać dzięki grzałce, co da nam możliwość kontroli pracy grzałki i termostatu.

Sadzimy rośliny

Zakupione rośliny musimy dokładnie obejrzeć przed posadzeniem. Należy odciąć wszystkie chore lub zżółknięte liście. Usuwamy też ślimaki i ich ewentualne jaja. Korzenie roślin można lekko przyciąć tak by było łatwiej je posadzić (chodź lepiej tego unikać). Dobrze posadzona roślina to taka, której korzenie są w całości przykryte żwirem. Nie powinny one wystawać na powierzchni podłoża. Nie możemy jednak roślin sadzić za głęboko. W podłożu znajdować mają się tylko korzenie.

Dojrzewanie zbiornika

Dojrzewanie to bardzo ważny temat. Po posadzeniu roślin akwarium powinno mieć już włączony przez 24h/dobę filtr i ogrzewanie. W czasie procesu dojrzewania wewnątrz zbiornika zaczynają się mnożyć pożyteczne bakterie, które są absolutnie niezbędne do funkcjonowania naszego małego ekosystemu. Bakterie te odżywiają się produktami przemiany materii rozkładając je na nieszkodliwe związki. Zapewnia to równowagę biologiczną.
Do akwarium można w czasie dojrzewania, co kilka dni dosypywać odrobinę pokarmu dla ryb. Bakterie to przecież też życie, które musi mieć co jeść. Można również w sklepie zoologicznym kupić porcję bakteri na start zbiornika. Przeważnie jest to proszek, który wsypujemy do wody zgodnie z instrukcją producenta.
Proces dojrzewania trwa około dwóch tygodniu. Po tym czasie możemy kupić i zacząć wpuszczać ryby.
Ryby wpuszczamy małymi grupami w odstępach kilku dni. Chodzi, o ty by nie obciążać naszego nowego ekosystemu i dać mu czas na dojście do równowagi. Dlatego, żeby zbytnio go nie obciążać ryby należy wpuszczać pomału (po kilka sztuk). Da to czas bakterią na rozmnożenie i dostosowanie się.

Zakup ryb

W sklepie należy zwrócić uwagę na kondycję ryb. Czy wyglądają na zdrowe, nie są osowiałe. Niektórzy obserwują ryby przez kilka dni zanim je kupią. Obserwacja w sklepie jest ważna szczególnie wtedy, gdy nie dysponujemy w domu akwarium kwarantannowym, w którym ryby po zakupie mogłyby przebywać przez jakiś czas być pod obserwacją zanim je wpuścimy do naszego akwarium. Po przywiezieniu do domu ryby w workach należy zanurzyć w akwarium. Dzięki temu pomału temperatura wody w worku wyrówna się z temperaturą wody w akwarium. Możemy też dolewać do wody w worku wodę z naszego akwarium. Dzięki temu nie tylko temperatura, ale również skład chemiczny wody pomału się wyrówna co ułatwi rybą aklimatyzację. Wreszcie możemy wpuścić zakupione ryby do naszego zbiornika.

Czytaj dalej.

  1. Witam, jestem tu nowy. Mam 45 l akwarium. Dostała się ospa, czekam aż padną rybki wszystkie (około 8)zostalo.pytanie..co zrobić gdy będę zakładał od nowa akwarium, pompka do wymiany czy wymyć itp. Proszę o podpowiedź.z góry dziękuję. Pozdrawiam 

     

    • Ja kiedyś ospę wyleczyłem podnosząc temperaturę wody do 30st lub 32st dokładnie nie pamiętam. Udało mi się uratować większość obsady. Można więc tego spróbować. Ja radził bym w razie nie powodzenia nie wymieniać osprzętu. Gdybym miał taki przypadek i padła by mi cała obsada zbiornika to zwiększył bym temperaturę w akwarium do tych 32st i poczekał jakieś tydzień przed wpuszczeniem nowych ryb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.