W poprzednich artykułach omówiliśmy już podstawy wiadomości, które należy poznać przed założeniem akwarium. Jeżeli nie zapoznałeś się jeszcze z poprzednimy poradnikami to polecam zacząć od wyboru akwarium. W naszym zbiorniku pływają już ryby i mamy posadzone rośliny. Jak się teraz opiekować naszym zbiornikiem?
Czynności codzienne
Codzienna opieka na akwarium nie zajmuje dużo czasu i powinna być przyjemnością dla każdego akwarysty. O poranku na pewno zaczniemy od włączenia światła nad zbiornikiem. Światło nad zbiornikiem powinno być włączone przez około 12 godzin na dobę. Można tę czynność zautomatyzować kupując za kwotę około 25 złotych odpowiedni sterownik czasowy, który załączy oświetlenie, o określonej porze i po 12 godzinach je wyłączy.
Po zapaleniu światła skontrolujmy temperaturę i pracę filtra (czy pracuje poprawnie). Karmienie ryb należy też do codziennych czynności. Karmimy małymi porcjami tak by w ciągu kilku minut ryby wszystko zjadły. Jeżeli pokarm opada na dno i leży tam długo to sygnał dla nas, że karmimy zbyt obficie. Zalecam zakup kilku, różnych pokarmów dla ryb i karmienie nimi zamiennie. Najlepiej w ciągu dnia podawać różne karmy np.: rano pokarm z witaminami popołudniu pokarm wybarwiający. W czasie karmienia zwróćmy uwagę na zachowanie ryb. Czy chętnie jedzą, czy nie są osowiałe i czy są ładnie wybarwione. Zachowanie ryb da nam sygnał, o ich kondycji zdrowotnej.
W wolnych chwilach proponuję poświęcić się chodź na moment obserwacji naszych podopiecznych. Sama przyjemność, a przy okazji poobserwujemy ich zachowanie.
Czynności co tygodniowe
Co tydzień należy w akwarium podmienić wodę. Różne źródła podają różną ilość wody do podmiany od 10% do 20% pojemności zbiornika. Woda, którą wlejemy do akwarium powinna odstać 24 godziny dzięki czemu ulotni się z niej chlor. Starą wodę spuszczamy odmulaczem przy okazji czyszcząc dno. Staramy się odessać jak najwięcej resztek pokarmowych jak i innego brudu, który osiadł na dnie.
Dodajemy do akwarium nawozy dla roślin lub inne preparaty, które stosujemy (np.: witaminy dla ryb w płynie). Oczywiście to ile i jak często należy to robić zależy od opisu dołączonego do konkretnego produktu.
Czynności co roczne
Co roku należy wymienić świetlówki oświetlające zbiornik. Świetlówki tracą swoje parametry świetlne dość szybko i po roku nie będą one już prawidłowo oświetlać naszego akwarium.
Przejrzyjmy również inne urządzenia w naszym akwarium. Może trzeba wymienić jakieś uszczelki?
Czynności w miarę potrzeb
W miarę potrzeb należy czyścić szyby w akwarium od wewnątrz. Używając odpowiednich "skrobaczek" (zwykłych lub magnetycznych) należy usunąć z szyb glony. Zwróćmy uwagę również na nasz filtr. Jeżeli będzie zapchany, zabrudzony to jego wydajność wyraźnie spadnie. Należy wtedy go wyczyścić. Filtr rozmontowujemy po czym wkłady filtrujące płuczemy w wodzie pochodzącej z akwarium. Dobrze więc filtr wyczyścić w czasie podmiany wody. Wtedy w starej wodzie, którą spuścimy z akwarium płuczemy media filtracyjne.
hey.mam takie pytanie a ten odmulacz to sie stosuje razem z rybkami w akwarium,przy podmienieniu wody.
Rybki zostają w zbiorniku w czasie odmulania i podmianki wody. One raczej trzymaja się z daleka od odmulacza więc jak się ich nie gania i nie wykonuje jakiś gwałtownych manewrów to wszystko będzie ok i rybką nic nie będzie. A ubytek tych 10 – 20% wody na tę parę chwil rybką też nie zaszkodzi.