Jakie wybrać akwarium i gdzie je ustawić

Chcesz mieć akwarium?
Pierwszy krok – wybieramy akwarium i zastanawiamy się gdzie je postawić.
Pierwsza i podstawowa prawda wyboru akwarium – wybierając akwarium należy wybrać największy zbiornik na jaki możemy sobie pozwolić finansowo i na jaki mamy miejsce.

Oczywiście należy tu się kierować zdrowym rozsądkiem i nie kupować od razu ogromnego basenu:)

Zaletą dużego akwarium, dzięki dużej objętości wody, jest łatwość utrzymania stabilnych warunków biologicznych wewnątrz zbiornika. Takie akwarium łatwiej jest po prostu utrzymać. Myślę, że rozsądnym początkiem jest akwarium od 25L w górę.

Praktyka podpowiada, również iż często zakupiony mały zbiornik szybko staje się za mały na nasze potrzeby. W myśl powiedzenia "apetyt rośnie w miarę jedzenia" z czasem będziemy chcieli hodować, coraz to nowe gatunki ryb czy roślin, a w naszym zbiorniku miejsca już nie będzie. Przeprowadzka będzie się wiązała ze sporymi kosztami. Część sprzętu trzeba będzie wymienić. Nie wspominając już o stresie dla naszych podopiecznych podczas przenosin do nowego domu. Lepiej więc kupić raz, a dobrze.

Jeżeli chodzi, o miejsce postawienia naszego akwarium to powinno to być ono spokojne. Najlepiej w pewnej odległości od drzwi wejściowych do pokoju (często przechodzący ludzie mogą stresować zwierzęta wewnątrz zbiornika).
Akwarium nie powinno też stać w pobliżu kaloryfera, gdyż w okresie grzewczym możemy mieć problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wody. Na zbiornik nie powinno też padać bezpośrednie światło słoneczne, gdyż często w miejscach gdzie pada słońce następuje spory wzrost glonów na szybach.

No i oczywiście na koniec muszę dodać, iż szafka na której stoi akwarium musi być solidna i mocna. Zbiornik, o pojemności 50L waży około 60 do 70kg. Jest to dość spory ciężar. Polecam zastosowanie odpowiednich szafek pod akwaria, które są funkcjonalne i dopasowane do wymiarów popularnych zbiorników dostępnych w sprzedaży. No i oczywiście są odpowiednio skonstruowane tak by wytrzymać ich ciężar.

Na koniec jeszcze uwaga, o akwariach z przednią szybą profilowaną (nazywane są one też często panoramicznymi). Osobiście ich nie polecam. Przednia szyba w tych akwariach jest półokrągła co zniekształca widok wnętrza akwarium. Wszystko wewnątrz jest lekko powiększone. Często w zależności od kąta padania światła widać rozszczepienie jego promieni na barwy składowe (kolory tęczy). Dodatkowo taką półokrągłą szybę trudno utrzymać w czystości, gdyż zwykłe skrobaki do szyb pracują dobrze tylko na powierzchniach płaskich.
Czytaj dalej.

  1. Jeśli chodzi o zakup akwarium, to dobrze poszukać w internetach, mają znacznie niższe ceny, a przy zakupie takiego np. OW każe kilka % robi różnicę. Najtaniej chyba ogólnie w plantice. W każdym razie, polecam dobrze się rozejrzeć, bo cały zestaw, nawet na star, swoje kosztuje 

  2. Jak zawsze polak mądry po szkodzie, jak dobierałem akwarium dla bojownika (bo dostałem go w kuli i uznałem, że się nie będzie męczył) to wybrałem z pół okrągłą szybą i faktycznie ciężko czasami ją doczyścić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.