Wzmacniamy szafkę pod akwarium

W poprzednim wpisie skleiłem ponownie akwarium 112l. Czas je gdzieś ustawić co ma stać takie puste 🙂

Nie mam miejsca na szafkę specjalnie pod akwarium. Zbiornik musi stanąć na:

szafka

Powyższa komoda na pewno nie jest przeznaczona, żeby stanął na niej zbiornik, o wadze ponad 100kg. Płyta meblowa ma grubość 16mm. Tył szafki to płyta pilśniowa, o grubości około 3mm.
No więc jak wzmocnić taki mebel, żeby bezpiecznie postawić nasz zbiornik? Większość takich przeróbek należy rozpocząć od wymiany tylnej płyty pilśniowej na dociętą na odpowiedni wymiar płytę meblową standardowej grubości 18mm. Płyta musi być wpuszczona pomiędzy ścianki naszego mebla. Zapewni ona sztywność meblowi, oraz podeprze blat w jego tylnej części. Druga sprawa to wzmocnienie naszego blatu dociętym na wymiar blatem kuchennym. Blat musi zajmować całą górną powierzchnię mebla, aż do jego krawędzi. No i przyda się dodanie nóżek także na środku dolnej płyty stykającej się z podłogą. Moja komoda miała tylko cztery nóżki w rogach ja dodałem jeszcze dwie na środku.
Ważne też przy wyborze mebla pod zbiornik jest sposób mocowania górnej płyty czy leży ona na bocznych czy może jest wpuszczona pomiędzy nie. Lepszy i mocniejszy wariant to ten gdy płyta górna leży na bocznych. Poniżej rysunek, żeby rozwiać wątpliwości:

gorny_blat

To tyle jeżeli chodzi o ogólne wskazówki dotyczące przerabiania szafek pod akwarium. W moim konkretnym przypadku sprawa wygląda tak. Na górę poszła płyta OSB grubości 25mm. Boki płyty okleiłem okleiną meblową. Płyta pomalowana jest lakierem bezbarwnym w celu zabezpieczenia przed wilgocią.
Tył szafki to płyta meblowo grubości 18mm. Przykręcona konfirmatami. Po dwie konfirmaty z boków. Jedna konfirmata po środku u góry i u dołu. Oto jak to wygląda z tyłu. Na górze widać płytę OSB:

tyl_szafki

Niestety mebel wykonany jest z trochę cieńszej płyty niż standardowe 18mm więc przy próbie obciążenia zauważyłem, że z przodu płyty zaczynają mniej więcej w połowie swojej długości odchylać się na zewnątrz. Powstaje coś na kształt beczki. Postanowiłem więc spiąć jeszcze przód szafki deską dociętą do odpowiedniego wymiaru i przykręconą wkrętami do ścianek bocznych:

poprzeczka

Pod spodem dodałem jeszcze na środku dwie nóżki tak jak to już pisałem powyżej i koniec. Szafka gotowa.

1 komentarz do “Wzmacniamy szafkę pod akwarium

  1. Witam.

    Jeśli szafka ma być stabilna i obciążona dużym ciężarem, to korpus ma spoczywać na wieńcu. Na górze korpusu szafki wieniec też jest wymagany.
    Do górnego wieńca przykręca się blat (dobre blaty z firm EGGER ,SWISS KRONO, skręcić na śruby uniwersalne fi4 lub fi4,5) wystarczy blat o grubości 28mm, może być i 38mm,lub blat drewniany 40mm (blat drewniany wymaga konserwacji)
    Konfirmaty dobrze skręcają płyty ale nie są estetyczne. Estetyczniej i solidniej sprawdzają się kołki drewniane 8×30/8×35, całość skręcić kątownikami metalowymi zwanymi komandorkami (firmy Laguna, Alus).
    Jak korpus spoczywa na wieńcu to nie trzeba stosować więcej niż 4 stopki. Dobre stopki (firmy Rejs 2-elementowe, Volpato, Wurth, im szersza stopa tym lepsza stabilność). Tak zwana piąta stopka po środku wieńca, stosowana jest gdy na dole wieńca spoczywa duży ciężar., np: gdy zamontowana jest wysoka Maxima 5 lub 6 poziomowa.
    Jeśli korpus się odkształca do zastosowano zbyt cienką płytę lub kiepskiej jakości (kiepskiej jakości/mała gęstość płyty to firmy BRW, Agata, IKEA, Biuro Styl, Juan)

    Robert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.